Подорож до «Карпатського моря»

Дата 16.09.2017 Автор Pozitive
Хіти 1588 Коментарі 0

Розповідати як хотілось мені давно потрапити на недобудовану ГЕС біля Тустані нудно, тому зразу до приємного, ця чудова поїздка відбулась таки 09-10.09.17, чому я безмежно рада, завдяки велосипедному клубу «Велосталкер» :D :D :D
В 5 ранку виїхали поїздом з Івано-Франківська до Стрия. Зібралась активна компанія велосипедистів у кількості 13 +1)) щоб відсвяткувати річницю клубу незвичним веломаршрутом!

Спочатку відвідали фортецю Тустань у с.Урич (ХІ – ХІІІ ст). Екскурсовод нам розповіла, що Тустань – це старовинний оборонний комплекс, створений на основі велетенських каменів-пісковиків, що піднялися з землі в Карпатах, тут чинився опір татаро-монгольським завойовникам. Тустань стала важливим стратегічним пунктом і входила до єдиної системи Карпатської лінії оборони Київської Русі, а згодом і Галицько-Волинського князівства.

Тут відбувається щороку фестиваль середньовічної культури «Ту стань!»

Ще відвідали дуже сучасний мультимедійний музей Тустані, де дізнались, що фортеця мала 5 дерев’яних поверхів, у скелях прорубані гроти, печери і підземні ходи, а також колодязі! Ще тут за прадавніх часів було язичницьке святилище.

Словом, місце цікаве і нам було важко розпрощатись з ним. І тут сюрприз. Зустріли двох велосипедистів-рандоннерів, які також катались у цих краях)

Під’їхали до основного об’єкту нашої подорожі, до нездійсненого проекту «Карпатське море». Стало якось моторошно, а «Сова», котра несподівано показалась за деревами викликала відчуття, котрі важко передати: система йдучи до своєї мети перемолола на своєму шляху все, залишивши після себе тисячі тонн бетону і масштабне будівництво, котре лише можна уявити.

Але виявляється, що «Карпатське море» у Довгому Гірському таки буде, ось стаття http://www.drogmedia.net.ua/index.php/e … -taky-bude

Побудову Стрийського водосховища, так званого «Карпатського моря», розпочали у середині 80-х. За офіційною версією, створювалось штучне гірське водосховище на берегах річки Стрий, а також повинні були встановлені турбіни, котрі мали виробляти електрику. ГЕС складається з аварійного переливу на березі р.Стрий, водозабірної споруди, водовідвідних каналів з озером на березі. Мешканців навколишніх сіл відселили.

За неофіційною версією тут планувалось побудувати новітній військовий об’єкт під яким планували поставити балістичні ракети.

Та будівництво не закінчилось. Спочатку потужний зсув зруйнував частину споруд і істотно збільшив вартість будівництва. Згодом, невдалий будівельний підрив спричинив до тріщини по всій горі. Таким чином, вона уже не могла виступати як цільна основа, до якої могли б бути прикріплені масивні спорудження, тому усе будівництво довелося повністю припинити. А згодом розвалився СРСР і будівництво в Карпатах зупинилось.

Місцева мешканка розповідає: «Коли я ще була маленька приїжджали геологорозвідувальні бригади та вивчали структуру ґрунту і порід.
В 1979 року у процесі будівництва ГЕС мешканців відселили, населення нашого села налічувало близько 2 700 мешканців, село мало протяжність вздовж річки Стрий 11 кілометрів. Молоді люди виїжджали у міста, їм там давали квартири, а старі – були у розпачі, так як не уявляли свого життя без власної хати, криниці виритої за дідів-прадідів і городу. Людей силоміць вивозили у дерев’яні бараки, майно грузили на машини, зразу їхав бульдозер і зрівнював хати з землею….
Будівельники працювали у три зміни, їздила вузькоколійка і вивозила породу, вночі світили потужні прожекти, що було видно як вдень. «Очі сови» і бетонні уголовки – це мало бути дно і краї водосховища… В процесі будівництва здійснювались експерименти, підривали Карпатські гори і дивились чи витримають. Ми бачили часто військових, територія охоронялась, поговорювали, що будується грандіозний військовий об’єкт у Карпатах».

Перший день подорожі закінчився морем позитивних карпатських емоцій) Були цікаві розповіді, гаряча вечеря і міцний сон.

Другий день розпочали зі смачнезного сніданку. Потім був водоспад і шикарна дорога до Стрия, де швидкість 30 км/год не зменшувалась. Була неймовірно смачна піцца і теревені в поїзді, складання велосипедних майбутніх планів і згадування колишніх покатушок… А така поїздка як ця буде пам’ятатись довго, вартує поїхати туди, побачити і усвідомити весь масштаб будівництва ГЕС, полазити по об’єктах, покупатись в озері, хтозна що буде далі, так як йде чутка, що будуть будувати лікувальний курорт.


Мій трек поїздки: https://www.strava.com/activities/1177306045

Цікава інформація:
– «Балфорд Україна» реанімуватиме проект ГЕС 20-річної давності на Львівщині
http://zik.ua/news/2016/07/13/balford_u … yni_716019
– «Карпатське море», або як радянське керівництво ледь не затопило половину Карпат
http://photo-lviv.in.ua/karpatske-more- … nu-karpat/
– Водозабор на реке Стрий
http://relicfinder.info/forum/viewtopic.php?f=10&t=538
– Недобудована дамба на річці Стрий
http://all-ukraine.livejournal.com/209604.html
– Стрімкий Стрий чи мертве водосховище: що чекає на річку?
http://protruskavets.org.ua/strimkyj-st … na-richku/
– ГІДРОСТАНЦІЯ ЧИ РАДЯНСЬКИЙ «ВЕРВОЛЬФ»?
http://umoloda.kiev.ua/number/200/0/63047/
– Незавершене Карпатське Море
http://openmind.com.ua/2012/03/30/carpathian-sea/
– Недобудована дамба на річці Стрий
http://airborn76.livejournal.com/50768. … read=94288
– Недобудована ГЕС в Карпатах коло Сколе на Річці Стрий // http://explorer.lviv.ua/forum/index.php … 10.20.html