Велосипедні рами

Дата 20.04.2010 Автор Strange_V
Хіти 1766 Коментарі 0

Вело рамаЗараз для виготовлення велосипедних рам використовуються головним чином сталь і алюмінієві сплави. Рідше застосовуються титанові, магнієві сплави, а також композитні матеріали, такі як вуглепластик.

Основні вимоги до велосипедної рами — це висока міцність при мінімально можливій вазі, а враховуючи вартість рами середньостатичного велосипеда (близько третьої частини від його повної вартості), вона не повинна бути надто дорогою. Виробники тими чи іншими методами досягають балансу між цими трьома показниками для кожного сегмента ринку. Це досягається підбором матеріалу рами й степінь його обробки.

Сталь

Сталева рамаКілька років тому найпоширенішими були саме сталеві рами. Протягом майже віковї історії технологія виробництва рам з різних марок сталі була доведена до досконалості. В останні роки в велобудівництві використовуються сорти сталі, де в якості легуючих елементів додаються хром і молібден. Такі рами називаються хроммолібденовими. Іноді використовують більш дешеві сорти сталі висостійких марок (їх називають hi–ten).

Важлива перевага сталевої рами — її висока ремонтопридатність. Це означає, що у разі поломки таку раму можна відремонтувати за допомогою звичайного зварювального апарату, який можна знайти в будь–якій майстерні для ремонту автомобілів. Іншою важливою властивістю сталевої рами є те, що така рама на нерівностях дороги пружинить, гасячи вібрацію та поштовхи.

До недоліків сталевих рам відносять відносно велику вагу (особливо у рам зі сталі hi–ten) і схильність до корозії. Нові рами завжди покриваються різними емалями, які захищають їх від корозії. Але в процесі експлуатації це покриття легко можна пошкодити. Тому хоча б один раз на сезон сталеву раму рекомендується оглянути, і зафарбувати пошкодження лакофарбового покриття. Щоб захистити від корозії внутрішні порожнини сталевої рами, рекомендується раму нового велосипеда обробити одним з автомобільних антикорозійних покриттів.

Алюмінієві сплави

Алюмінієва рамаВ останні роки все більшого поширення набувають рами з алюмінієвих сплавів. Сплави, які використовуються в велобудвництві, позначаються чотиризначним номером (наприклад, 6061 або 7005). Всупереч поширеній думці, більший номер матеріалу не означає кращу якість ­­— це число визначає всього лише склад сплаву. Так, до складу сплаву 6061 входить, крім алюмінію, ще і магній, кремній, і мідь. А до складу сплаву 7005 додано цинк.

Найголовніша перевага рами з алюмінієвого сплаву — менша, у порівнянні зі сталевою рамою, вага. Рами з алюмінієвих сплавів робляться з більш товстих труб, для досягнення порівнянної зі сталевою рамою міцністю, але при цьому вони все одно виходять легшими. Алюміній менше схильний до корозії, ніж сталь, але при їзді в зимовий час по міських вулицях, які обробляються сіллю і різними реагентами, корозія може викликати пошкодження рами. Тому, якщо велосипед експлуатується взимку, його треба частіше мити. (Втім, це відноситься до будь-якого велосипеда).

Кілька років тому доводилося чути, що алюмінієва рама менш надійна, ніж сталева. Але технологія виробництва не стоїть на місці, і зараз на алюмінієві рами виробники дають гарантію не меншу, ніж на рами зі сталі. Будь–який механізм може зламатися, але поломка алюмінієвої рами зазвичай відбувається в результаті досить серйозної аварії (те ж саме можна сказати і про сталеві рами).

До недоліків алюмінієвих рам відносять більш високу ціну, і обмежену ремонтопридатність. Зварювання алюмінієвих сплавів — більш складний технологічний процес, і для ремонту такої рами потрібно як мінімум апарат аргонової зварювання.

Важлива властивість алюмінієвих рам — висока жорсткість, через що велосипед стає дуже легко керованим. Але при цьому всі нерівності дороги передаються на руки і тіло велосипедиста, тому велосипед з такою рамою часто обладнується амортизаторами.

Титанові сплави

Титанова рамаЦі матеріали вдало поєднують у собі високу міцність, малу вага, і при цьому практично не піддаються корозії. Титанові рами, як і сталеві, пружинять, гасять поштовхи і вібрацію, викликану нерівностями дороги, тому їхати на такому велосипеді доволі комфортно. Найбільш серйозним недоліком рами з титанових сплавів є досить висока ціна, що сильно обмежує попит на ці вироби.

 

Магнієві сплави

Головна перевага сплавів на основі магнію — дуже мала вага і висока міцність. Рами з цих сплавів виходять дуже легкими, навіть легше, ніж титанові і алюмінієві, але при цьому досить міцними. Такі рами чудово пружинять і гасять вібрацію не гірше, ніж сталеві, але поки що залишаються дуже дорогими. Інший недолік магнію — висока хімічна активність, тому магнієві рами відносно сильно піддаються корозії.

Композитні матеріали

Композитна рамаВ останні роки виробники велосипедних рам намагаються зменшити вагу своїх виробів, одночасно домагаючись високих характеристик міцності. При цьому використовуються новітні досягнення не тільки металургії, а й хімії полімерів. Рами з вуглепластика (їх ще називають карбоновими) мають ряд корисних властивостей — вони є легкими, міцними, і при цьому вони добре гасять вібрацію. Важливою перевагою таких рам є повна відсутність корозії. Головним недоліком рам з вуглепластика є дуже висока ціна. Крім того, поки ще вуглепластикові рами виходять крихкими, бояться ударів. Падіння на такому велосипеді може привести до поломки рами. Втім, технологія виробництва постійно вдосконалюється, і не виключено, що майбутнє саме за композитними матеріалами.