Модифікція «китайського» ліхтарика

Дата 29.08.2012 Автор Strange_V
Хіти 341 Коментарі 0
p8241814

Якось до мене потрапив цікавий екземпляр невеликого “китайського” ліхтарика. Цікавий він був тим, що не дивлячись на всі його “китайські недоліки” цей ліхтарик позиціонувався як велофара, тобто мав в комплекті швидкоз”ємне кріплення на велосипедний руль. Крім того його корпус був повністю алюмінієвим та досить добротно і акуратно виготовленим. Тому закинути такий ліхтарик не хотілося, а було прийнято рішення зробити з нього щось путнє.
Невеличкий опис ліхтаря: потужний діод, рефлекторна оптика, два режими роботи (звичайне свічення та блимання), живлення від 3-х елементів живлення типу ААА і вартість під 40 грн.

ліхтарикonліхтарикon

Для початку ліхтар був розібраний і ретельно оглянутий. В хвостовій частині корпусу містилась деяка платка, яка, помилково, була прийнята за драйвер діода. Як виявилося, знайдена плата була не драйвером, а грубо кажучи схемою роботи режиму блимання, а при ввімкненні режиму свічення діод просто під”єднувався НАПРЯМУ до батарей живлення!!! Для цікавості був заміряний струм який проходить через діод в такому режимі – 2,8 А (!) і це не на нових елементах живлення. Не слабо, не дивлячись на те, що марку діода точно встановити неможливо, можна впевнено сказати, що такий струм йому явно великуватий, ну і крім того, все одно має бути якесь обмеження струму.

ліхтарикon

Отже, першою модифікацією було встановлення драйвера діода. З огляду на вихідні параметри, було прийнято використати простий лінійний інтегральний стабілізатор струму з малим спадом напруги AMC7135. Один такий стабілізатор забезпечує стабільний вихідний струм на рівні 350 мА при вхідній напрузі 2.7-6 В. Схема ввімкнення його проста до неможливості, крім того їх легко можна паралелити для збільшення струму: 2 шт – 0,7 А, 3 шт – 1,05 А, 4 шт – 1,4 А, і т. д.

ліхтарикon

Я використав тільки одну мікросхемку чим забезпечив живлення діода струмом 350 мА. Конструктивно плату драйвера було розміщено в фланці-тримачі діода.

Стосовно самого світлодіода, світить він доволі непогано при такому струмі, тому я його залишив (в майбутньому можливо заміню його на CREE XP-G Star), встановивши його через теплопровідну пасту на фланець.

ліхтарикon

При такій модифікації збереглись режими роботи ліхтарика. Так “китайський” ліхтарик став трохи “українським”.

alt

Загалом, про дешеві ліхтарі. Дуже часто в них використані неякісні матеріали, неакуратні і погано зібрані корпуса, драйвери або взагалі відсутні, або працюють в неправильному режимі. Крім того самі діоди можуть бути неякісні, часто встановлені на радіатор аби як, без теплопровідної пасти, якщо взагалі встановлені на радіатор!!!. Зустрічався налобний ліхтарик в якому драйвер (все таки був драйвер) видавав струм 1,4 А для діода який не був на радіаторі, а просто був закріплений на пластиковому копусі ліхтарика (!), вже через пару хвилин роботи в такому режимі діод нагрівався вище 100 градусів!

Деколи трапляються дивні парадокси, наприклад: корпус досить якісний, а електроніка ніяка (хороший випадок для модифікації) і рідше навпаки.

В такому розвитку подій немає нічого дивного, хороші речі відповідно коштують непогано, а дешеві і коштують дешево, але просто є випадки коли з деяких дешевих екземплярів з мінімальними зусиллями можна зробити доволі непогані речі.’, ‘Модифікція “китайського” ліхтарика